I dag, 8. april, er det Romfolkets dag, og det er en viktig kampanjedag for den europeiske No hate Speech kampanjen. Dagen brukes til å feire Romfolket og Romkultur og til å vise fram initiativ og ressurser som er laget av Romfolk i Europa.

– Kampanjedagen er en dag for å feire romkultur og være stolte av denne. Det er også en dag for å skape økt forståelse for og bevissthet rundt romfolks situasjon i verden, sier koordinator for Stopp hatprat-kampanjen Eirik Rise.
I mange land i Europa pågår ulike aktiviteter som har til mål å bryte stereotyper mot Romfolk. Det er et stort mangfold av aktiviteter som bidrar til å synliggjøre profilerte personer med rombakgrunn, informasjonstiltak som viser den livssituasjonen mange Romfolk lever med, i tillegg til initiativ, kampanjer og grupper som arbeider for å bedre situasjonen for Romfolk.
Romfolkets dag er en viktig kampanjedag fordi Romfolk er utsatt for diskriminering i hele Europa, og det er viktig å jobbe med holdningsskapende arbeid for å bryte stereotypier. Det gjøres med å vise fram ressurser og kampanjer for og av personer med Rombakgrunn.
Her i Norge vil alle som har tilsluttet seg kampanjen møtes i et rundebord for å få bedre innblikk i Romfolks situasjon og gjennomføre kampanjeaktiviteter som kan bidra til økt respekt for personer med Rombakgrunn.
Hit kommer blant annet Kari Gran, daglig leder av Kirkens Bymisjons laverskeltilbud «Møtestedet» og assisterende generalsekretær av Den Norske Helsingforskomiteen Gunnar Ekeløve-Slydal. De jobber begge aktivt for å styrke menneskerettighetene til romfolk i Norge og kampanjen ønsker å lære av dem hvordan vi bedre kan styrke Romfolks menneskeverd.
Følg oss på Facebook for å se hva du kan gjøre for å markere dagen eller finn informasjon om Europarådets kampanjeside.
Kjente personer som identifiserer seg som Rom